Körülmetélés és a hadsereg
2018-06-24 10:37:23

A katonák nemcsak háborúban, hanem békeidőben teljesített szolgálatuk idején sokszor kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor a testi higiénia, különösen pedig a nemi szervek tisztaságának fenntartása nehézségekbe ütközik. Egy több hetes terepgyakorlat, vagy akár egy bevetés valami rendkívüli helyzetben járhat azzal, hogy napokig nincs lehetőség a rendes mosakodásra. Fokozottan ez a helyzet, ha a katonák olyan helyen szolgálnak, ahol nagyon meleg van. Melegben fokozott a verejtékezés, a zárt katonai egyenruhában állandó az izzadás. Ha nincs mosdási lehetőség, akkor nagyon hamar probléma lehet, lábgombásodás, kiütések, s a hímvessző tisztán tartásának hiányából eredő kellemetlenségek. Ilyen körülmények között a körülmetéletlen férfiak fokozott hátrányban vannak, mert a tisztítatlan fityma nagyon hamar begyullad vagy elfertőződik, amely nemcsak kellemetlen vagy akár az egészségre veszélyes, hanem a harckészültséget, a szolgálatra alkalmasságot, így a fegyveres erők erejét is veszélyeztetheti. A katonák gyakran kerülnek szexuális kalandokba, így fokozottan ki vannak téve a nemi betegségeknek, különösen a körülmetéletlen férfiak, mert a körülmetéltség nyújt némi védelmet a nemi úton terjedő betegségekkel szemben is.

A brit és az amerikai fegyveres erőkben már az I. világháború idején erősen támogatták a katonák körülmetélését, elsősorban azért, mert a körülmetéltek kevésbé fertőződnek meg nemi betegségekkel. Az elöljárók egyszerűen parancsba adták a katonák és tengerészek körülmetélését, a katonai fegyelem következtében pedig nem volt fellebbezés, muszáj volt. Így sok ezer fiatal férfit metéltek körül, akik a háborúból hazatérve nagyobb eséllyel metéltették körül újszülött fiaikat, így megóvva őket a felnőttkori körülmetélés kellemetlenségeitől. A II. világháború kitörése előtt Amerikában már 40-50%, Nagy Britanniában pedig 30-40% volt a körülmetéltek aránya, s a brit arányok is tartósan emelkedtek. A II. világháború idején az észak-afrikai, illetve a csendes-óceáni hadszíntereken a körülmetélt katonák hatalmas előnyben voltak a körülmetéletlenekkel szemben: nem zavarta őket a homok, az izzadás vagy akár a nedvesség. Az amerikai haditengerészetnél különösen gyakori volt a körülmetéletlen újoncok körülmetélése a nyugati parti behajózás után, hiszen 2-3 hét is eltelt, mire a nyugati parti behajózás után elérték a japán vizeket, így bőven volt idő a gyógyulásra.

A II. világháború után az utak kettéváltak: az Egyesült Államokban a körülmetéltek aránya az 50-es évek végére elérte a 90%-t, míg a brit állami egészségügyi ellátás, az NHS levette az újszülöttkori körülmetélést a támogatott beavatkozások listájáról, s a körülmetéltség aránya gyorsan és radikálisan csökkent, a mai 10% körülire. Így az 1991-es első, majd a 2000-es évek elejének második Öbölháborúja idején a többnyire körülmetéletlen brit katonáknak sok problémája volt a sivatagi homokkal, míg a szinte általánosan körülmetélt amerikaiaknak nem volt baja!

Az utóbbi 20-25 év tudományos felismerése következtében, mely szerint a körülmetéltség védelmet nyújt a HIV vírus ellen, kormányzatilag támogatott körülmetélési programok indultak azokban az afrikai országokban, ahol hagyományosan ismeretlen vagy ritka a körülmetélés, s ezek a programok a hadseregekre is kiterjedtek, ahol nagyon hatékonyan végre lehetett hajtani a programot.

Ezekre a felismerésekre épített az a kínai tanulmány, amely a körülmetéltség és fegyveres erők viszonyát elemezte.

Hazánkban 1868 és 2004 között volt általános hadkötelezettség, azaz sorkatonaság. A fiatal férfiaknak (akkor még nem voltak katona-nők) első találkozása a hadsereggel a sorozás volt, melyre a sorkatonaság utolsó évtizedeiben 17 éves korban került sor. A sorozás alatt nyilvántartásba vették őket és lezajlott az első orvosi vizsgálat, amely általában elég formális volt, nem volt egy alapos, mindenre kiterjedő vizsgálat. A tényleges sorkatonai szolgálatra behívottakat a bevonuláskor újabb orvosi vizsgálatnak vetették alá, de a tapasztalatok szerint nagyon ritkán ellenőrizték a fiatalok nemi szerveit. Egyes orvosok beszámolói szerint, a katonai szolgálat alatt viszont sokszor előfordult a tisztálkodás hiánya vagy a kezeletlen fitymaszűkület miatt a körülmetélés, melyre a katonai kórházban került sor.

2004 óta nincs sorkötelezettség, így elmarad a fiatal férfiak általános orvosi vizsgálata is. A szerződéses, illetve önkéntes katonák beszámolói szerint a bevonuláskor nem szokták ellenőrizni a nemi szervek állapotát, így a fitymaszűkületet sem.  Ma már a Honvédségnél sem ritka a körülmetéltség, s vannak beszámolók arról is, hogy a bevetéseken, illetve a hosszú gyakorlatokon mindenféle hímvessző problémával küszködő katonáknak a többiek ajánlják a körülmetélést. Ugyanakkor sok katona fejében a körülmetéltség még mindig erősen a zsidósághoz kötődik, s nyomós orvosi indokok mellett is nehezen vagy egyáltalán nem vállalják be a műtétet.

A mai Honvédség egyik legfontosabb tevékenysége a nemzetközi missziókban történő részvétel, melynek során a legtöbbször nagyon meleg éghajlatú helyeken állomásoznak. Nincs tudomásunk arról, hogy a misszióra történő felkészítés során a katonáknak felajánlanák vagy javasolnák a körülmetélést, pedig nagyon is indokolt lenne.

* * *

Körülmetélt katonák írták:

"2016 februárjában volt a körülmetélésem. Katona vagyok és sokszor fordult már elő hogy sokáig alig tudtunk tisztálkodni és több kollégám ajánlotta, hogy ez egy jó megoldás. Megcsináltattam és tényleg jobb!"

Roli (2016)

 

Template Customizer

Customize and preview in real time

Theming

Layout